Національний парк

Previous Next

"Дермансько-Острозький" національний природний парк

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

   Національний природний парк "Дермансько-Острозький" створений в 2009 році на території Здолбунівського та Острозького районів Рівненської області. Парк площею 5448,3 га розташований у найвужчій частині Малого Полісся - Острозькій прохідній долині, в заплаві річки Збитинка, що протікає між мальовничими пагорбами Волинської та Подільської височин. Завдяки своєму географічному положенню територія національного парку виявилась на перетині кордонів різних фізико-географічних областей, що зумовлює різноманіття ландшафтів та багатство рослинного та тваринного світу.

 

   Основна річка парку - Збитинка. Загальна довжина її становить 56 км, площа водозбору – близько 400 км2. Найбільшою водоймою парку є Новомалинське водосховище площею 200 га, розташоване на річці Збитинка біля села Новомалин. Розчленований рельєф зі стрімкими схилами і вузькими улоговинами, характерний для центральної частини парку, сприяє виходу підземних вод у підніжжі та дні ярів, які створюють напрочуд мальовничі краєвиди. Неподалік від с.Мости, в улоговині між двома горбами-останцями знаходиться одне з найбільших джерел парку - "Ринва". Велика строкатість екологічних умов зумовлює розмаїтість рослинного покриву території НПП "Дермансько-Острозький". Ліси представлені дубовими, грабово-дубовими, грабово-дубово-сосновими, дубово-сосновими, сосновими, ясеновими, чорновільховими угрупованнями та рідкісними угрупованнями скельнодубових та ялинових лісів. Своєрідною і багатою є болотна рослинність, переважають тут низинні болота. Найбільшим за площею та найбагатшим за видовим складом флори є Бущанське болото (місцева назва - Перетоки) в заплаві річки Збитинка поблизу села Батьківці. Це одне із найбільш східних середньоєвропейських карбонатних боліт.

   Флора парку на сьогодні налічує 469 видів рослин, з них 81 вид має охоронний статус. Зокрема, до Червоної книги України занесено 41 вид рослин. З рідкісних видів рослин на території НПП "Дермансько-Острозький" поширені плауноподібні: баранець звичайний Hupercia selago, плаун річний Lycopodium annotinum, низка орхідей, таких як пальчатокорінники травневий Dactylorhiza majalis, Фукса D. fuchsii та м'ясочервоний D. incarnata, жировик Лезеля Liparis loeselii, любки дволиста Platanthera bifolia та зеленоквіткова P. chlorantha, коручки болотна Epipactis palustris, чемерниковидна E. helleborine та темно-червона E. atrorubens, булатки великоквіткова Cephalanthera damasonium, червона C. rubra та довголиста C. longifolia. Надзвичайно цінними в парку є такі рідкісні види боліт як сверція багаторічна Swertia perennis та язичник буковинський Ligularia bucovinensis. На вологих місцях поширені, крім того, сашник іржавий Schoenus ferrugineus, осоки Девела Carex davalliana, Хоста C. hostiana, дводомна C. dioica, а також комахоїдні рослини - товстянка звичайна Pinguicula vulgaris та росичка англійська Drosera anglica.

   Фауна національного природного парку налічує 292 види тварин. З них охороняється 198 видів, в тому числі 43 - Червоною книгою України. З рідкісних представників безхребетних трапляються жук-олень Lucanus cervus, махаон Papilio machaon, мнемозина Parnassius mnemosyne, стрічкарка топлева Limenitis populi, мінливець великий Apatura iris; з плазунів - мідянка Coronella austriaca. Справжнього поліського "відтінку" тутешньому тваринному світу надає гніздування чорного лелеки Ciconia nigra. Відмічені також журавель сірий Grus grus, гоголь Bucephala clangula, крех середній Mergus serrator. На території парку відмічені такі види рукокрилих, як вечірниця руда Nyctalus noctula, вухань бурий Plecotus auritus, кажан пізній Eptesicus serotinus. З рідкісних хижих ссавців трапляються видра Lutra lutra, горностай Mustela erminea, тхір чорний Mustela putorius.

   Територія розташування національного парку цікава не лише з природничої точки зору, це також своєрідний історико-культурний регіон. Довкола розташовані такі визначні пам'ятки, як Острог - місто-фортеця, родове гніздо князів Острозьких, монастир, заснований нимиу Межирічі, руїни замку у Новомалині, селище Дермань, де народився відомий поет, публіцист, громадсько-політичний діяч Улас Самчук. На території розташування парку збереглись археологічні пам'ятки трипільської, городоцько-здовбицької, тишнецько-комарівської культур, залишки поселень доби бронзи та заліза. Недалеко від села Буща знаходиться урочище Пекло з дев'ятьма печерами, в котрих знаходили закопчені вогнищами місця, жорнові камені, старовинні крем'яні, кам'яні вироби - свідки перебування тут людей.

   В деяких селах збереглися надзвичайно цікаві історичні раритети, зокрема водяний млин в с. Мости Здолбунівського району, глибоченні криниці (більше 60 м) в селах Мала Мощаниця і Буща, викопані на відрогах Волинської височини ще на поч. XX ст. Історична складова місцевості тісно пов'язана з історією визвольних змагань українського народу проти багатьох поневолювачів. На території парку знаходиться місце найбільшого в історії бою УПА з військами НКВС - урочище Гурби. Зараз тут влаштовано меморіальний комплекс та побудовано чоловічий монастир.

   Багато урочищ парку та околиць оповиті народними переказами та легендами. Одне з таких місць - Турова могила. За переказами, на цьому місці відбувся бій між турками і козаками, в якому козаки отримали перемогу. В тому бою загинув турецький воєначальник, тут же він був похований на коні у вертикальному положенні. В цьому місці при розкопках 1914 року знайшли багато людських і тваринних останків, серед котрих і накриту перевернутою тарілкою кантову пляшку, що символізує, за мусульманським ритуалом, охорону покійного від злих духів.

   За кілька кілометрів від урочища Турова Могила, серед мішаного лісу на схилі пагорба є нагромадження великих каменів, найбільший із них - Зіньків. Його висота понад два метри, а діаметр біля п'яти. У навколишніх селах збереглася легенда про молодого воєводу Зінька, який у долині Збитинки бився з монголо-татарами, а потім з купкою своїх воїнів сховався під каменем.

   Неподалік села Дермань знаходиться Джерело "Батиївка" - струмок, що тече територією спаленого татарами поселення "Райгородок". За місцевими переказами, з цього джерела напував свого коня сам хан Батий. Ще багато цікавого приховує цей край для тих, хто небайдужий до природи та історико-культурної спадщини, хоче збагатити свій багаж екологічних знань, та просто цікаво відпочити.

Наша адреса:

Національний природний парк ”Дермансько-Острозький”

вул. Мануїльського, 88, м.Острог, Рівненська обл. 35800

Тел. (03654) 2-24-51; факс (03654) 2-24-50

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

© 2016 Відділ культури, молоді та спорту Острозької районної державної адміністрації.
Всі права застережено.

Search