село Вілія

Пошук

Додаткова інформація

Бібліотека села Вілія

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Історія бібліотеки села Вілія розпочинається в 1951 році. Рішенням відділу культури Острозького району було вирішено створити бібліотеку-музей ім. Миколи Островського.  Першим бібліотекарем була Герасимчук Віра Лаврентіївна після закінчення Дубнівського культосвітнього училища була направлена на роботу в село Вілія. Із  спогадів Віри Лаврентіївни: «Я такого книжкового фонду в бібліотеці не було. Це були лише подарункові видання письменників, які відвідували бібліотеку-музей, а також видання творів М.Островського російською мовою і мовою народів світу: болгарською, польською, чеською.

Як згадує Віра Лаврентіївна це був дуже тривожний час, коли ще були не загоєні рани учасників Великої Вітчизняної війни, осиротілі сім’ї з однієї сторони, а з іншого боку – протистояння ОУН. Не один раз на дверях хати, в якій квартирувала, знаходила записку: «Якщо хочеш жити – забирайся звідси». Але молодь тягнулася до бібліотеки, бо це був єдиний осередок культури на селі. З часом поповнювався книжковий фонд з державних бюджетів. Було створено колгосп, розпочав роботу сільський клуб, гуртки художньої самодіяльності. Бібліотека і клуб – це були єдине ціле, де організатором всіх культурних заходів була Віра Лаврентіївна.

Минає час бібліотека розширювалась. Поповнювався книжковий фонд. У 1953 році налічував 3 155 томів. Книга користувалась великою любов’ю працівників села, в той час читачів було 190. Проводилось обговорення книг, читацькі конференції. В бібліотеці працював читальний зал. Поруч з ним активно діяв музей. До бібліотеки музею щоденно наїжджали щоденно численні екскурсії та окремі відвідувачі. У 1955 році бібліотека нараховувала вже 5 тисяч томів. Активними читачами були: Купріян Ніколайчук, Лаврін Савчук, Анастасія Бондарчук, віра Бондарчук, Адам Андрощук, для яких книга стала найкращим другом і порадником.

Зріс актив бібліотек. Активно працювали книгоноші. На хуторі Братеничі, на хуторі Закоти працювали хати-читальні, де працювали Лідія Гуревич, Софія Бондарчук, Книгоноші: Анастасія Бондарчук, Віра Остапчук, Любов Пекач, Віктор Бондарчук.

Бібліотеку відвідали сестра М. Островського – Катерина Олексіївна. Була проведена її зустріч з читачами бібліотеки.

В бібліотеці було створено читальний зал. Бібліотекарем працює Гулюк Ніна Захарівна. Бібліотека була осередком культури. Кожний день її відвідували до 30-40 відвідувачів. Дуже розвинена була масова робота. Бібліотеку-музей відвідували: Раїса Островська, сестра Миколи Островського-Катерина, друзі і соратники письменника, актори і видавці книг. Активно діяв театральний гурток, художнім керівником якого була Віра Лаврентіївна. Учасники художньої самодіяльності із концертами побували на ВДНХ в Москві, не один раз побували із концертами у Києві, жоден концерт в Острозі не розпочинався без аматорів із Вілії -і все це була заслуга зав. бібліотекою, яка своєю енергією завзяттям зуміла організувати молодь села. У 1960 році в бібліотеку-музей було перейменовано у музей-бібліотеку. Радою обласного управління культури та Президією обкому профспілки працівників культури постановою від 17 жовтня 1961 року в бібліотеці села Вілія Острозького району присвоєно звання культурно-освітньої установи Відмінної роботи. Поряд з Вірою Лаврентіївною у бібліотеці працювали: Сошинська Марія Лукашівна, а потім у 1970 р. – Зарічна Ганна Йосипівна, з 1973 р. – 1977р.р. – Бондарчук Ганна.

У 1974 році бібліотеку відділено від музею і переміщено у приміщення колишньої початкової школи. Книжковий фонд нараховував близько 9 тисяч примірників. У вересні 1974 року на честь 70-річчя з дня народження М. Островського було організовано велике літературно-мистецьке свято. Поновлено експозицію музею. У 1977 році у зв’язку з переходом заяв бібліотекою Бондарчук Ганни на роботу в Острозьку районну бібліотеку на посаду зав. Бібліотекою було призначено випускницю Дубнівського училища Данилюк Катерину Василівну. Приміщення бібліотеки потребувало капітального ремонту, протікав дах, бібліотека потребувала необхідного обладнання. З допомогою голови  с/ради Гаврилюк Г.В.,  та зав. Відділом культури Балаушко І.О., було зроблено необхідні роботи. Організовувались вечори, впроваджувались нові форми роботи. У 1984 році у нашому районні і в області дні Радянської літератури присвячені 80 річниці від дня народження М.Островського. Було реорганізовано бібліотеку, проведено ремонт. Бібліотеку відвідали: Віталій Коронич, Дмитро  Павличко, Максим Танк, Петро Осадчук, Микола Жулинський, Петро Мах, Олесь Лупій, Євген Шморгун, Євген Дудар, Микола та Юрій Береза, Степан Бабій, Микола та люба Пшеничні, Михайло Дубов і багато інших. Письменники залишили автографи та подарунки бібліотеці свої книги. Серед учасників літературного свята були і працівники районної бібліотеки: Тітова Євгенія Сидорівна, Карпова Таїсія Іванівна.

Багато років бібліотека була переможцем соц.. змагання. Постійно поповнюється книжковий фонд. У 1986 році в бібліотеці було створено клуб «Затишок». Це були вечори сімейного відпочинку. На одне із засідань були запрошені багатодітні сім’ї . Організовувались конкурси: «Чия мама найкраща господиня», «Чий тато найрозумніший», «Хто з нас найспритніший» і т. д. Напротязі десяти років зав. Бібліотекою була обрядовим старостою. Організовувались свята села. Великою подією в селі стало свято 40-річчя створення колгоспу «Батьківщина Островського», організатором свята була зав. Бібліотекою. На свято було запрошено керівників господарства з часу його створення і до сьогодення. У 1996 році при бібліотеці було організовано ляльковий театр «Золотий ключик». Учасниками гуртка були не тільки діти-актори, а й майже всі учні школи. Одні шили ляльки, інші – малювали й майстрували декорації, підбирали до спектаклі музику. Це були вистави: «Котик і півник», «Коза дереза», «Про сміливих каченят», «Ведмідь музикант».     У 1999 році завідуючу бібліотекою за багаторічну сумлінну працю по розвитку бібліотечної справи, вагомий внесок у відродження національної культури було нагороджено почесною грамотою обласного управління культури.        Ідуть роки – 26 років К.В.Ліщенко (Данилко) пропрацювала на посаді зав. бібліотекою с. Вілія.  У 2002 році відбулась реорганізація бібліотек. Створено систему: публічно-шкільних бібліотек. Бібліотека працює у двох приміщеннях. Книжковий фонд становить 17 тисяч екземплярів. Активну участь бібліотека приймає у роботі КДК села. Розроблений спільний план роботи. Активно співпрацює із педколективом школи. Минають роки 2004 році на посаду зав. бібліотеки публічно-шкільних бібліотек за проханням Ліщенко К.В. стає Зубіцька Наталія Михайлівна (Мамотюк).

Про нас

Веб-сайт Відділу культури і туризму Острозької районної державної адміністрації.

Наші партнери

Корисні посилання

Search