село Плоске

Пошук

Додаткова інформація

Previous Next

Бібліотека села Плоске

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Не одне покоління наших краян прилучалося до цілющих духовних джерел книгозбірень. Історію бібліотек творять люди долі їх різні, але об'єднує їх любов до книги і бібліотеки .  Для багатьох бібліотекарів  рідня книгозбірня стала змістом усього життя. Бібліотека це скарбниця людського розуму, яка завжди служи­ла і служитиме  для людей .

Перша бібліотека, або так звана хата-читальня села Плоске була розміщена в панських маєтках. Там була побудована сушка для хмелю де було відведено місце для клубу і книгозбірні. Книжок було не багато. В основному знесені людьми і які залишилися після вивезення панів з панського маєтку. Завідував клубом і разом бібліотекою Рудь Олександр.. За часів панської Польщі через дорогу від церкви будувався "дім людовий " який мав два поверхи . З початком війни будівництво припинилося і завершилось воно вже після війни в 1949 - 1950 році. На першому поверсі розміщувався клуб , на другому поверсі на той час працювала бібліотека. Завідувала нею дружина тодішнього голови колгоспу Приходько Антоніна Григорівна . Плосківчани охоче відвідували бібліотеку яка мала вже тоді більше десяти тисяч книг . Клуб, бібліотека  і школа тісно співпрацювали.. Було багато розучено і поставлено вистав , концертів . Приміщення з часом руйнувалося і в 1963 році весь заражений грибком книжковий фонд був спалений . Багато книг було розібрано читачами . В 1963 -1965 роках працювала завідуючою бібліотеки Софія Іванівна Поліщук . Книгозбірню було розміщено в старій попівській хаті, де раніше була сільська рада , дитячі ясла і бібліотека . У 1965 році прийшла працювати в Плосківську сільську бібліотеку Лісовська Ніна Сергіївна, яка плідно працювала  по  2005рік. Лісовську Ніну Сергіївну неодноразово відмічали за її роботу грошовими преміями та почесними грамотами,  яких за 40 років роботи назбиралось більше двадцяти.

        Книжковий фонд бібліотеки на тоді становив 1424 книги і користувалися ними 770 читачів . Книгозабезпеченість на той час була дуже низька . Але районна дитяча бібліотека передала частину свого фонду у фонд  Плосківської сільської бібліотеки. .Згодом район став гарно комплектувати книжковий фонд і кожного року бібліотека отримувала 1030 - 1050 книг . Комплектування проводилося з обласного бібколектора , самі їздили комплектувати книжковий фонд . Бібліотека спільно співпрацювала із середньою школою , громадськими і політичними організаціями . Брала активну участь у всіх заходах, які проводилися у селі . Пункти видачі літератури були створені на тракторній бригаді, тваринницькій фермі. Бібліотекар була частим гостем і серед тваринників і серед механізаторів. .

На той час в селі діяли партійна , комсомольська і профспілкові організації . Бібліотека завжди старалась іти в ногу з життям . Допомагала політкабінету , методичним об'єднанням, комсомольській організації , товариству "Знання", лекторській групі в підборі літератури, організацій проведенні лекцій ,читок, бесід , політінформацій , у проведені тематичних вечорів , зустрічей з передовиками сільського господарства та учасниками Великої Вітчизняної війни . При бібліотеці працювала бібліотечна Рада на розгляд якої виносилися різноманітні питання про відзначення ювілеїв письменників, господарська робота , про роботу з читачами . Бібліотекар часто виступала перед членами буряківничої ланки , на току , в кімнаті тваринника з бібліографічними оглядами літератури.

Багато цікавих заходів проведено бібліотекою , наприклад : "Батьківщина пам'ятає , батьківщина славить", "Село люди прикрашають", "Ми матір називаємо святою , від погляду її теплішає душа ", "Подвигом уславлені", "Вінок Кобзареві", "І на тім рушничкові" , "Берегине моя українська хустко", літературні вечори , дитячі ранки бібліотекаря завжди з нетерпінням чекали маленькі читачі.

У 1966 році бібліотеку було перенесено в контору колгоспу . У 1967 році було збудовано будинок культури в якому відведено три кімнати під бібліотеку , де й знаходиться вона й нині .У 1968 році бібліотеці було присвоєно звання "Бібліотека відмінної роботи".  У 1977 році всі бібліотеки району було об'єднано в єдину централізовану бібліотечну систему і Плосківська бібліотека стала 26 філіалом централізо­ваної системи . За три кілометри від села Плоске розташоване село Завидів ,де довго функціонував філіал бібліотеки села Плоске ,яким користувалися 100 читачів . На протязі багатьох років при бібліотеці працював клуб "Молодої сім'ї" який щомісяця проводив свої засідання . Дуже цікавою була робота клубу . На засідання запрошувалися лікарі, юристи , представники органів правопорядку.  За часів незалежності України бібліотека працює над відродженням духовної культури серед населення . На базі нашої бібліотеки проводились районні і обласні семінари . На протязі всього періоду в бібліотеці працювали , хто більше , хто менше Марчук Ніна Петрівна , Мартинчук Віра Тадеївна ,  Дукан Антоніна Андріївна , Єлісєєва Надія Іванівна, Корнійчук Анатолія Олегівна, бібліотекар Крутій Ольга Іванівна.

Паралельно з сільською бібліотекою у селі працювала шкільна бібліотека. Шкільна бібліотека функціонує давно . З початку книги видавались по класах ,а коли у 1977 році відкрилось приміщення нової школи на 640 учнівських місць створилась окрема шкільна бібліотека із книжковим фондом та читачами . У шкільній бібліотеці додатковим окремим фондом стали  підручники, які видаються на рік у безкоштовне користування. Першим шкільним бібліотекарем була Кушнерук Надія Трохимівна. За роки роботи Надії Трохимівни було проведено багато бібліотечних уроків, читань у голос, бібліотечних виставок. Значну увагу приділяв бібліотекар роботі по збереженню підручників. За плідну працю Надія Трохимівна не одноразово отримувала подяки від дирекції школи. У 1988 році по сімейних обставинах Кушнерук Надія Трохимівна звільнилася і передала бібліотеку  Крутій Ользі Іванівні.                     

У 2002 році в районі пройшла реорганізація сільських та шкільних біб­ліотек у публічно-шкільну бібліотеку . Книжковий фонд бібліотеки нараховував 20600 книг . Користується бібліотекою 520 користувачів . У селі Плоске створилася одна Плосківська публічно-шкільна бібліотека з двома бібліотекарями, які працювали по 0,5 ставки. У 2005 році Лісовська Ніна Сергіївна пішла на заслужений відпочинок і завідуючою публічно-шкільною бібліотекою стала Крутій Ольга Іванівна, яка працює і на даний час. . У 2008р. Крутій О. І. підвищила кваліфікацію на Рівненському факультеті Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв з теми «Сільська бібліотека, як система бібліотечно-інформаційного, культурно-освітнього обслуговування мешканців сільської територіальної громади», у 2011р.з теми «Юнацька бібліотека на допомогу соціалізації молоді».

У 2012 році Крутій Ольга Іванівна нагороджена Українською асоціацією працівників бібліотек грамотою та медаллю «Національна бібліотека України для дітей» , не одноразово нагороджувалась почесними грамотами управління культури і туризму райдержадміністрації та районної ради народних депутатів за сумлінну працю.
 За збереження, популяризацію народного мистецтва, та участь в обласній виставці «Таланти твої, Рівненщино»  нагороджена грамотою управління культури і туризму облдержадміністрації. У 2015 році отримала Диплом переможця фестивалю-конкурсу інноваційного бібліотечного досвіду «Бібліофест» у номінації «Бібліотека та громада».   У 2016 році стала переможцем районного конкурсу «Гордість Острожчини - 2015» у номінації «Культура».

Читачі Плосківської публічно-шкільної бібліотеки протя­гом останніх років неодноразово ставали переможцями II етапу конкурсу «Кращий читач року» (Стаховська І. С., Галімська І. П., Поліщук Т. М., Ортинський Т. Р., Лісовська В. Ю., Галімський Р. П., Ортинський Д. Р. ) та учасниками  III етапу(Мощанецький А. В., Чуприк А. В., Філюк І. М., Крещук О. С.,Костеюк Г. В.) . Читачі бібліотеки брали активну участь у проведенні районних фестивалів літературних героїв.

Сучасна Україна знаходиться в новій соціальній реальності. Зміни в державі щоденно вносять свої корективи і пріоритети в роботу сучасних бібліотек. Бібліотека - це слово, книга і живі людські стосунки. Робота бібліотекаря стає дедалі складнішою і водночас - більш творчою. Участь Плосківської бібліотеки у конкурсному відборі програми «Бібліоміст» дав змогу отримати комп'ютерне обладнання з програмним забезпеченням та надавати користувачам нові бібліотечні послуги із використанням вільного доступу до Інтернету.   На сьогодні, публічно-шкільна бібліотека с. Плоске спрямовує свою діяльність на розвиток місцевої громади. В бібліотеці відбувається інтеграція всіх видів і форм поширення знань, забезпечується єдність інформації, освіти та дозвілля. Співпраця бібліотекаря з громадою - це не тільки підбір літератури та подача інформації, але й спільне проведення народознавчих свят, загально сільських акцій, як от «Чисте подвір'я», «Куточок, де я живу» і т. д. Зустрічі із славетними земляками, сприяють формуванню різноманітних інтересів у користувачів, розвитку їх творчих здібностей і талантів.

У бібліотеці села Плоске користувачам надаються інноваційні послуги. Це вільний доступ до Інтернету; безкоштовне сканування та друк документів; надання е-послуг; Скайп - зв'язок; обмін досвідом. Поряд з новітніми технологіями у бібліотеці проводиться жива робота з громадою. На базі бібліотеки діє інформаційний куточок, де висвітлюється корисний матеріал, що підбирається з врахуванням потреб сьогодення.

Бібліотекарем організовуються персональні виставки сільських умільців: художників, різблярів, вишивальниць. В рамках проекту, було оформлено стенд, де висвітлено коротку історію та літопис села Плоске у фотографіях.

Відшукує бібліотекар і місцевих поетів. Чудові вірші пише жителька села Плоске Казнодій Вікторія, Марчук Антоніна, Чумак Богдан. Працюючи над проектом відкрила здібності до написання віршів у Сергія Гапанчака, Чумак Ірини.

Активно долучилася до проекту і місцева громада, що надала допомогу у пошуку та збору інформації, що укомплектований та знаходиться в друкованому вигляді та на електронних носіях.

Проектом реалізовано численні зустрічі з відомими плосківчанами, громадськими активістами, представниками владних структур, юристами та медиками. Здійснювалося інформування населення, шляхом розміщення інформації в соц.. мережах, районній газеті «Життя і слово», за допомогою друкованої продукції, що поширювалась через проведення вуличних акцій.

Головний меседж бібліотеки: донести до людей, що саме вони, своїми руками, розумом можуть прославити рідне село.

В результаті, було збільшено кількість користувачів бібліотеки, піднято престиж книгозбірні, як інформаційного осередку на селі.

У подальшому, планується створити власний краєзнавчий Інтернет - ресурс, де буде відображено життя села.


                                                          
Запис зробила у 2017 році завідуюча публічно-шкільною бібліотекою села Плоске Ольга Іванівна Крутій. Був використаний матеріал зібраний бібліотекарем Лісовською Ніною Сергіївною.

Про нас

Веб-сайт Відділу культури і туризму Острозької районної державної адміністрації.

Наші партнери

Корисні посилання

Search